Profil školy

Gymnázium v Bytči je vzdelávacia inštitúcia, ktorá poskytuje
úplné stredoškolské vzdelanie ukončené maturitou v študijných odboroch:

• osemročné a štvorročné štúdium 7902 J gymnázium

- Osemročné štúdium

Aj keď boli v minulosti zamerania osemročných gymnázií zrušené (naše gymnázium malo zameranie na cudzie jazyky), v nižších ročníkoch sú u nás posilnené oproti základnému, predpísanému rámcovému učebnému plánu hodiny anglického jazyka, slovenského jazyka a literatúry, dejepisu, matematiky, informatiky, chémie, geografie, telesnej a športovej výchovy. Vyučuje sa tiež enviromentálna výchova. Škálu vyučovacích predmetov predpísaného rámcového učebného plánu vo vyšších ročníkoch obohacuje predmet výchova ekonomicko-právna a spektrum voliteľných predmetov (seminárov).

Profil absolventa:

Po ukončení osemročného gymnaziálneho štúdia spĺňa študent požiadavky kladené na absolventa všeobecno – vzdelávacieho typu školy. Je teda schopný absolvovať ďalší stupeň  vzdelávacej sústavy – vysokú školu na Slovensku,  prípadne, vzhľadom na jazykové zručnosti, v zahraničí a uplatniť sa v rôznych oblastiach spoločenskej praxe.

Na základe  obsahovej i formálej kombinácie vyučovacieho procesu  ( ZŠ, SŠ,  zameranie štúdia ) má ako študent stredoškolského stupňa štúdia študent zvládnuť  spektrum znalostí v súlade s učebnými osnovami pre osemročné štúdium v oblasti humanitných, ako aj prírodných vied. Má osvojené  pojmy a fakty  dôležité pre riešenie teoretických a praktických problémov v školskom i mimoškolskom prostredí, ale aj poznatky umožňujúce uvedomenie si humanitných aspektov poznávania. Celé gymnaziálne štúdium absolvuje vo vedomostne i intelektuálne homogénnom kolektíve, ktorého hlavným znakom býva prirodzená súťaživosť, nútiaca ho rýchle, samostatne a tvorivo napredovať.

Absolvent dokáže efektívne pracovať s informáciami v logicko - prospešnej rovine využívaním logických myšlienkových operácií s výsledným cieľom produktívneho, tvorivého myslenia.

Študent tohoto typu štúdia má,  v porovnaní s absolventom štvorročného gymnaziálneho štúdia so všeobecným zameraním,  vyššiu komunikačnú kompetenciu.

Absolvent je komplexne rozvinutou osobnosťou ( rovina racionálna, emocionálna, voluntatívna). Je individualitou, autentickou osobnosťou schopnou riešiť životné situácie na základe slobodného rozhodovania, rešpektovania a tolerovania iných.

- Štvorročné štúdium

Škálu vyučovacích predmetov predpísaného rámcového učebného plánu obohacuje predmet výchova ekonomicko-právna a spektrum voliteľných predmetov (seminárov).

Profil absolventa:

Absolvent nášho Gymnázia je autentická osobnosť, ktorá vie, čo chce, uvedomelo si riadi vlastný život, je sama sebou, nachádza zmysel vlastného života, vlastné šťastie a identitu.

Vie sa uplatniť v konkurencii uchádzačov o štúdium na VŠ a na trhu práce a k tomu je potrebné, aby sa vedel správne a zrozumiteľne sa vyjadrovať  a komunikovať v materinskom a cudzom jazyku, vyjadrovať sa ústne i písomne primerane situácii, spracovávať písomný materiál, vysvetľovať a znázorňovať, čítať s porozumením a využívať informácie získané čítaním a komunikáciou, riešiť praktické situácie kvantitatívnym vyjadrením ich spočitateľných a zmerateľných prvkov sa zdokonaľoval vo vlastnom učení a výkonnosti, využíval sebapoznávanie, sebakontrolu a sebareguláciu. Spôsobilo pracoval s inými ľuďmi na dosiahnutí spoločných cieľov, vedel sa rozhodovať a prijímať zodpovednosť za vlastnú prácu aj prácu druhých; vedel riešiť primerané teoretické aj praktické problémy, identifikovať ich, analyzovať, zvažovať možnosti riešenia, vyberať a navrhovať optimálne  riešenia, nájsť efektívne postupy pri realizácii riešenia a dodržiavať ich; abyvedel využívať informačné technológie, zručne pracoval s osobným počítačom, využíval rôzne informačné zdroje, a informácie rôzneho druhu a charakteru v pracovnom i mimopracovnom živote, získané informácie triediť, spracovávať; aby využíval poznatky zo spoločenských vied na upevňovanie povedomia vlastnej identity, svojho vzťahu k národu a ku všeľudským mravným hodnotám, účelne a korektne riešil rôzne sociálne problémy založené na medziľudských vzťahoch a chápal umenie a kultúru ako dôležitý prostriedok obohacovania svojho myšlienkového sveta a používal získané informácie a návyky na vytvorenie vlastného životného štýlu.

• 0948665611 (v neodkladných prípadoch riaditeľka školy)