Navigácia

Výchovné poradenstvo

Užitočné informácie pre žiakov

Výchovná poradkyňa: Mgr. Monika Čechvalová

Kontakt: tel.: 090848665611, e-mail: mcechvalova@gymbytca.sk     (zborovňa alebo č.19)

***********************************************************************************************************************************************

 

Výchovný poradca:

 

  • poskytuje kompletný poradenský servis
  • poskytuje metodickú činnosť pre pedagogických pracovníkov školy
  • poskytuje konzultácie žiakom školy a ich zákonným zástupcom v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie
  • sprostredkúva prepojenie medzi školou, poradenskými pracovníkmi a inými odbornými zariadeniami
  • pripravuje a organizuje besedy pre jednotlivé ročníky
  • prerokúva problémy týkajúce sa napomenutí, pokarhaní, prípadne znížených známok zo správania
  • monitoruje výchovno-vzdelávacie problémy žiakov na základe dotazníkov
  • mimoriadnu pozornosť venuje žiakom zo sociálne slabého prostredia, ako aj talentovaným žiakom
  • pomáha pri výbere vysokej školy pre žiakov 4.ročníkov
  • spolupracuje s triednymi profesormi a vedením školy
  • rieši závažné problémy vyplývajúce zo súčasného životného štýlu (kriminalita, závislosti, šikanovanie, sexuálne zdravie)

 

 

Užitočné informácie pre žiakov

V prípade podozrenia, že  sa na Vás vykonáva násilie akoukoľvek formou (fyzickou či psychickou),  je dôležité skontaktovať sa s triednym učiteľom, výchovnou poradkyňou, prípadne s vedením školy, ktorí pomôžu riešiť a eliminovať Vaše problémy.

Internetová stránka pre deti, rodičov a učiteľov, kde nájdete užitočné informácie ako aj on-line poradňu, ktorá Vám môže pomôcť: www.prevenciasikanovania.sk

Internetová stránka je rozdelená do štyroch sekcií:

·         Deti a mládež – získate základné informácie o probléme šikanovania, o možnostiach poradenstva a pomoci, kontaktoch na odborníkov, o stratégiách vlastnej prevencie a ochrany. Návštevníci majú možnosť obrátiť sa so žiadosťou o radu na odborníkov, ktorí e-mailový poradenský servis zabezpečujú.

·         Rodičom detí je venovaná ďalšia zo štyroch hlavných sekcií webovej stránky. Sekcia pre rodičov by ich mala podporovať v tom, aby viac vnímali problémy svojho dieťaťa a porozumeli im, aby dôverovali škole, komunikovali s ňou a žiadali kompetentné a zodpovedné riešenie problému. Jej súčasťou sú aj kontakty na inštitúcie, na ktoré sa pri riešení problému šikanovania môžu obracať a informácie z legislatívy, o ktorú sa môžu opierať.

·         Snahou sekcie určenej pre učiteľov je poskytnúť im kompletné informácie z tejto problematiky o v štyroch pod sekciách – legislatíva, teória, prax a prieskum.

·         V sekcii venovanej iným odborníkom je mnoho užitočných informácií pre realizáciu kvalitnej prevencie a intervencie v poradenskom a školskom prostredí.

 

Chcete vedieť...?

Ako sa naučiť učiť, zlepšiť myslenie a pamäť, zaobchádzať s časom, poradiť si so stresom, chcete poradiť, ako písať slohové práce a zvládnuť test?

Odporúčam webovú stránku: http://www.studygs.net/cesky/index.htm

Tento návod by mal pomôcť zefektívniť vaše učenie, zapamätanie si veľkého množstva informácií a pomôcť ako sa nestratiť v množstve textu.

1.

KONCENTRÁCIA: Najprv by sme si mali zabezpečiť podmienky na učenie. Ak nám totiž počas čítania zazvoní telefón a potom sa musíme k čítaniu spätne vrátiť je to z veľkej miery strata energie a času. Podobný problém vzniká pri práci za počítačom, keď máme pootváraných viacero programov a najmä internetových stránok. Ich príťažlivosť prudko vzrastá zvlášť v okamihoch, keď sa nám zdá, že text prestáva byť zaujímavý. Čo je však ešte horšie, často sa to stáva práve vtedy, keď riadkom prestávame rozumieť. Nutkanie pozrieť si e-mail, „kliknúť“ na obľúbené stránky ...to všetko sa síce dá pri troške vnútornej disciplíny prekonať, účinnejšie však je usporiadať si pracovné prostredie tak, aby toto pokušenie podľa možnosti ani nevzniklo. Treba si uvedomiť, že násilné obmedzenia tu veľa osohu neprinášajú. Účinnejšie než bojovať proti rozptýleniam je podporiť sústredenie. Najlepšie je však dosiahnuť taký stav ponorenia do činnosti, v ktorom sa akoby stratí oddelenie človeka a činnosti.

 

2.

PRAVIDELNOSŤ: Štúdium si rozdelíme na celky dlhé približne hodinu (pravdepodobne sa lepšie osvedčí 45 minút). Počas prestávok by sme sa týmto veciam nemali venovať. Naopak, mali by sme vstať od stola, rozhýbať sa, uvoľniť svoju pozornosť. Tým zabezpečíme ďalšiu podmienku, a to rovnováhu (či skôr rytmus) práce a odpočinku. „Odpočinok“ tu treba brať v zmysle čo najplnšieho odpútania od predchádzajúcej práce: Ak sme sedeli za stolom a pozerali do knihy či na obrazovku, odpočinkom nám bude vynesenie smetí, umytie dlážky alebo niečo podobné. Už je to raz tak, že človeku sa najlepšie funguje vtedy, keď jeho život prebieha v určitom ustálenom rytme. Presnejšie povedané, vo viacerých na seba nadväzujúcich rytmoch. Ďalší dôležitý rytmus nám dáva striedanie dňa a noci. Ak si chceme čo najviac šetriť sily a chrániť sa pred poškodením organizmu (napríklad dlhodobým vyčerpaním), mali by sme si svoj život usporiadať a vniesť do neho pravidelnosť. Študovať by sme mali podľa možnosti vždy v rovnakej dennej dobe a pokiaľ je to čo len trochu možné, tak aj na rovnakom mieste. Ak sme na to neboli zvyknutí a napriek tomu to vyskúšame, tak si spočiatku pravdepodobne nebudeme uvedomovať prospešnosť tohto opatrenia. Postupne, ako si na nový poriadok zvykneme, si budeme môcť všimnúť, že už samotné prostredie a denná doba nám bude napomáhať v sústredení.

 

3.

UTRIEDENIE POZNATKOV: Ešte skôr, než sa pustíme do neznámeho textu, musíme si pripomenúť, čo vlastne o danej veci už vieme. Inak povedané, mali by sme si v mysli oživiť záchytné body, na ktoré sa nám nachytajú nové informácie ako muchy na med. Výborne tomu slúži stručné zopakovanie si toho, čo sme študovali naposledy. Nebudeme si to však opakovať so všetkými detailmi. Podstatné body, otázky, ktoré v nás predchádzajúce čítanie zanechalo, zaujímavé myšlienky... Tým nielen podporíme ukladanie týchto poznatkov do dlhodobej pamäti, ale zároveň si pripravíme myseľ na nové veci. Niekedy je trochu problém začať si len tak spomínať a opakovať, čo sme študovali predchádzajúci deň. Existujú na to však isté triky. Ľudská pamäť pri spomínaní funguje vo dvoch základných režimoch. Prvý by sme mohli nazvať „prehľadávací“ a druhý zas „pavučinový“. Na začiatku sa ľudia pokúsia uplatniť „prehľadávací“ režim. Hľadajú v zákutiach svojej mysle, či tam niekde nájdu nejaký poznatok. No vieme, že spravidla čím úpornejšie takto vo svojej pamäti hľadáme, o to viac sa nám hľadané veci skrývajú. Na druhej strane, keď naša myseľ dostane prvú návnadu, chytí sa jej. Čaro toho celého je, že „návnada“ môže byť s hľadanou vecou spojená len veľmi voľne, na základe akejsi ľahkej podobnosti alebo dokonca spojenia cez tretí predmet, pričom tomuto spojeniu rozumieme len my sami a nikto iný. Vyťahovanie z pamäti sa potom podobá na pavúčie hody. Stačí, aby sa chytená muška nepatrným pohybom prezradila, po pevných, pružných a lepkavých vláknach pavučiny sa informácia o nej ihneď dostane k pavúkovi. Pre techniku racionálneho štúdia z toho vyplýva dôležitá vec: Stačí mať z predchádzajúceho dňa vypísaných pár kľúčových slov, najdôležitejšie myšlienky v dvoj-trojslovných poznámkach apod. Stačí, keď si ich letmo prečítame – a už necháme pracovať naše myslenie. K slovám hľadáme ich spojenia (najbližšie vlákna pavučiny), potom ďalšie a ďalšie vlákna... Pokúsime sa tak načrtnúť základnú skicu doteraz preberanej témy.

 

 

4.

SELEKCIA A ŠTÚDIUM: Zopakovali sme si, čo sme čítali minule a ubezpečili sme sa, že v základných črtách rozumieme, o čo v doterajšom štúdiu šlo. Sme teda plne pripravení na nové poznatky. Lenže čo ak sme si sadli k úplne novej knihe, ktorú sme síce v živote nevideli, ale o nejaký čas z myšlienok v nej obsiahnutých budeme skladať skúšku?

Určite osvedčenou metódou ako vyselektovať nepotrebné informácie od tých potrebných je robiť si výťah niekde na papier. Môžeme si tiež zaznačovať miesto dôležitých vecí za okraj, to však záleží od toho ako je kniha štrukturovaná a prehľadná. K zapamätaniu látky výrazne prispieva ak sa nad textom zamýšľame, snažíme sa mu porozumieť, hľadáme vlastné príklady a asociujeme s predchádzajúcimi poznatkami. Je dobré sa postupne oslobodzovať od autorových formulácií. Myšlienky sa treba snažiť vyjadrovať vlastnými slovami.

 

5.

OPAKOVANIE: Na základe Ebbinghausovej krivky zabúdania je optimálne, aby sme uprostred študijných 45 minút zaradili krátke zopakovanie si dosiaľ preštudovaného. Lepšie si zapamätáme učivo z tohto dňa a na ďalší deň nám ho pôjde ľahšie vybaviť.

 

spracované podľa článku na www.annwin.sk

    

 

Informácie pre rodičov a učiteľov

Poruchy učenia a integrácia žiakov

Poruchy učenia postihujú značnú časť detskej i dospelej populácie. Ide o heterogénnu skupinu ťažkostí s čítaním, písaním, pravopisom, s matematikou, prípadne o nedostatok organizačných alebo jazykových schopností. Žiaci, u ktorých boli diagnostikované niektoré z porúch učenia, prípadne porúch správania sú žiaci so špeciálne  výchovno – vzdelávacími potrebami (ďalej ŠVVP).

Na začiatku školského roku je potrebné, aby sa vyučujúci  oboznámili s odporúčaniami a výsledkami vyšetrení, ktoré boli uskutočnené podľa Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov, u ktorých  sa tieto poruchy vyskytujú.

Aké dysfunkcie poznáme?

Dyslexia - porucha schopnosti čítať. Deti nerozlišujú jednotlivé hlásky, zamieňajú si ich a ťažko spájajú do slabík a tie zasa do slov.

Dysgrafia - porucha schopnosti napodobniť tvary písmen, neschopnosť naučiť sa písať. Písmo môže byť až nečitateľné, žiak nie je schopný si zaznačiť učivo v písomnej podobe.

Dysortografia - porucha schopnosti naučiť sa základné pravidlá pravopisu. Dieťa nepočuje mäkčene, dĺžne, konce slov alebo viet. Nevzťahuje sa na chybné písanie ypsilonu.

Dyskalkúlia - porucha matematických schopností. Žiaci majú problémy s osvojením číselných znakov.

Dysmúzia - nedostatok alebo strata zmyslu pre hudbu.

Dyspraxia - porucha schopnosti naučiť sa vykonávať zložité úkony. Spolu s dysmúziou patrí medzi menej závažné poruchy. Možno hovoriť skôr o menej šikovných deťoch.

Integrovaný žiak:

je žiak so ŠVVP, ktorý bol prijatý, alebo je študentom strednej školy, na základe písomnej žiadosti rodiča a písomného vyjadrenia (odporúčania) zariadenia špeciálnopedagogického poradenstva.

Proces integrácie:

Ak má žiak určité problémy a nedostatky v učení, triedny učiteľ a výchovný poradca odporučí rodičovi návštevu špeciálnopedagogickej poradne.

Na základe diagnostiky školského psychológa a odporučení špeciálneho pedagóga, môže rodič podať písomne žiadosť o integráciu svojho dieťaťa riaditeľovi školy.

Ak je žiak evidovaný ako integrovaný, škola mu vypracuje povinnú dokumentáciu a zabezpečí špecifické úpravy organizácie vyučovania podľa odporúčania poradenského zariadenia.

Žiak so ŠVVP s intelektom v norme postupuje podľa učebných osnov a učebných plánov SŠ.

Pre žiakov so ŠVVP sa pri hodnotení a klasifikácii postupuje podľa Metodického materiálu k hodnoteniu a klasifikácii žiakov so ŠVVP na stredných školách.

 

Maturitná skúška pre žiakov so ŠVVP (integrovaných) - ak je žiakom posledného ročníka SŠ, podáva do 30. septembra písomnú žiadosť riaditeľovi školy o úpravu maturitnej skúšky. Úpravu maturitnej skúšky upravujú vyhlášky MŠ SR - www.statpedu.sk.

Materiály k tejto problematike nájdete na nasledovných webových stránkach:

www.statpedu.sk

www.modernaskola.sk

www.predys.szm.sk

www.dys.sk

www.nasarodina.sk

www.vudpap.sk

www.pistalka.sk

www.icm.sk

www.linkadeti.sk

www.mamatata.sk

 

 

 

Informácie pre maturantov - záujemcov o VŠ

 

Ak sa neviete rozhodnúť  kam na vysokú školu, môžete sa prísť poradiť s výchovnou poradkyňou.

Vyplnená vzorová prihláška na VŠ sa nachádza na nástenke výchovného poradcu na hlavnej chodbe aj s kódom školy.

Bližšie informácie pre záujemcov o štúdium na vysokých školách získate na webovej stránke http://www.uips.sk/   Ako na vysokú školu a Prihláška na vysokoškolské štúdium - vzor tlačiva.

Prostredníctvom centrálnej elektronickej prihlášky (http://www.prihlaskavs.sk) máte možnosť vyplniť prihlášku na otvárané akreditované študijné programy prvého stupňa vysokoškolského štúdia, to znamená na programy končiace sa získaním titulu Bc. (bakalár).

 

 

Dôležité informácie pre uchádzačov !

Vzhľadom k tomu, že k dnešnému dňu nie je potvrdená obojstranná elektronická výmena údajov z CEP (centrálna prihláška) so všetkými vysokými školami, je nutné po podaní centrálnej prihlášky ešte zaslať klasickou poštou vytlačenú a podpísanú prihlášku strednou školou (ak to vysoká škola vyžaduje) a uchádzačom.

Po vyplnení prihlášky a jej podaní má uchádzač možnosť vytlačiť vygenerovaný pdf dokument.

Možnosť vytlačiť vygenerovaný pdf dokument pred podaním prihlášky slúži iba pre prípadnú kontrolu vyplnených údajov pred podaním prihlášky, na pozadí vytlačeného dokumentu je nápis Uložená (vodoznak). Po podaní prihlášky bude pozadie vytlačeného dokumentu prázdne.

Úhrada poplatku za prijímacie konanie: výšku poplatku, ako aj ďalšie fakturačné údaje (banka, č. účtu, variabilný symbol)  si môžete pozrieť na Portáli vysokých škôl (www.portalvs.sk)  alebo na stránkach vybranej školy, ak dáta nie sú na portáli aktualizované (dátum poslednej aktualizácie údajov je zverejnený na každej strane). Nezabudnite na nalepenie potvrdenia o realizovanej platbe do prihlášky (všimnite si pri platbách, či fakulta podporuje platbu poštovými poukážkami) a jej zaslanie poštou na adresu fakulty. Ak vysoká škola v nižšie uvedenej tabuľke deklaruje, že pre tento rok nepodporuje elektronickú výmenu údajov medzi CEP a svojím akademickým IS, uhraďte poplatok ako za papierovú prihlášku.

Ak máte technické problémy alebo nejasnosti pri vypĺňaní prihlášky (nesúvisiace s výberom vysokej školy a jej študijného programu), neváhajte kontaktovať podporu používateľa na adrese prihlaska@portalvs.sk alebo telefonicky na zverejnených telefónnych číslach.

Podľa požiadavky vysokej školy môže byť prílohou k prihláške životopis, kópia dokladu o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (poštová poukážka, výpis z účtu).

V prípade uchádzačov maturujúcich nie v tomto školskom roku, ktorí k prihláške priložia overené fotokópie všetkých výročných vysvedčení zo strednej školy a overenú fotokópiu o maturitnej skúške, nie je potrebné potvrdzovať správnosť údajov strednou školou.

! Dôležité je vyplniť dátum a podpísať prihlášku !

 

 

 

Vzor štruktúrovaného životopisu

 

Ing. Lucia Nováková

Mlynská dolina 845 45  Bratislava

telefón  09xx xxx xxx

e-mail   vzor@profesia.sk

_________________________________________________________________________________

Vzdelanie

 

2001-2007         Fakulta medzinárodných vzťahov, Ekonomická univerzita, Bratislava

1996-2001         Gymnázium Ladislava Novomeského, Senica

 

Doplnkové vzdelanie

 

1998-2000         Jazykový kurz z Nemeckého jazyka, Eduko

1996-1997         Stredoškolský výmenný program, USA, Paso Robles High School

_________________________________________________________________________________

Pracovné skúsenosti

 

2004-2006         Profesia, spol. s r. o.

Pozícia: koordinátor projektu info.profesia.sk

Náplň práce: písanie, úprava a aktualizácia článkov o trhu práce, monitoring tlače

2000-2004         ABC, a.s.

Pozícia: asistentka marketingového manažéra

Náplň práce: administratíva, support pre oddelenie marketingu, vybavovanie telefonátov

_________________________________________________________________________________

Jazykové znalosti

 

Anglický jazyk - aktívne

Nemecký jazyk - pokročilý

Španielsky jazyk - mierne pokročilý

Počítačové znalosti

Adobe PageMaker - expert

Internet (e-mail, www) - pokročilý

FrontPage - základy

Microsoft Access - základy

Microsoft Excel - pokročilý

Microsoft Outlook - pokročilý

Microsoft PowerPoint - pokročilý

Microsoft Word – expert

_________________________________________________________________________________

 Vodičský preukaz

 

skupina B - najazdených približne 30 000 km

_________________________________________________________________________________

Vlastnosti a záujmy

 

flexibilita, komunikatívnosť, prijemné vystupovanie, odolnosť voči  stresu, cestovanie, literatúra, šport, verejné dianie

 

http://www.profesia.sk/cms/kariera-v-kocke/hladam-pracu/zivotopis/vzor-zivotopisu/10323

  

 

Informácie pre absolventov

 

Odporúčam internetovú stránku : www.povolania.eu/

 Je to interaktívny sprievodca výberu povolania pre žiakov, študentov, nezamestnaných a ostatných, ktorí chcú zmeniť svoju kariéru. Nájdete tam textové, zvukové a obrazové informácie.

 Sprievodca svetom povolaní (SSP):

·         poskytuje informácie o viac ako 650 povolaniach formou textových informácií, fotografií a zvukových záznamov,

·         ponúka niekoľko spôsobov, ako si vybrať najvhodnejšie povolanie - podľa záujmov, zručností a ďalších výberových kritérií,

·         umožňuje získať informácie a užitočné návody o tom, ako úspešne vstúpiť (i opakovane) na trh práce,

·         odkazy na zdroje informácií o možnostiach vzdelávania,

·         odkazy na firmy a organizácie sprostredkujúce zamestnanie u nás a v zahraničí,

·         odkazy na internetové stránky inštitúcií a organizácií ponúkajúcich pomoc v zložitých životných situáciách atď.

 

Novinky

Kontakt

  • Gymnázium
    Štefánikova 219/4
  • 041/5523589, 0948665611

Fotogaléria