V SPOLUPRÁCI S ENGLISH WEEK EUROPE zorganizovalo dňa 16.októbra 2014 anglický seminár pod názvom ACTIVE TECHNIQUES FOR AN INVOLVED CLASSROOM pre učiteľov anglického jazyka zo základných škôl bytčianskeho regiónu.
V priebehu popoludnia sa učitelia stali žiakmi a v školských laviciach zažili dve nezabudnuteľné anglické vyučovacie hodiny. Výučby sa zhostil lektor English Week Europe, Mr. Ray Sikorski. Počas workshopu nám prakticky predviedol rôzne techniky zábavného charakteru, vedúce k rozvoju produktívnych rečových kompetencií žiakov základných škôl.
Zúčastnení učitelia hodnotili toto stretnutie pozitívne – ako podporu učiteľom anglického jazyka, ako zdroj nových kreatívnych nápadov na zatraktívnenie vyučovacej hodiny, ako možnosť stretnúť sa s kolegami a prediskutovať problematiku vyučovania angličtiny. „Takéto stretnutia prinášajú okrem informácií a inšpirácií u mnohých i novú energiu!“ skonštatovala jedna z účastníčok. Keďže podobných podujatí je pomerne málo, je isté, že ešte v tomto školskom roku sa stretnutie učiteľov anglického jazyka nášho regiónu uskutoční na pôde našej školy opäť.
Po veľkom úspechu minuloročnej školskej akcie ENGLISH WEEK sme si tento intenzívny jazykový týždenný kurz zopakovali aj v tomto školskom roku, a to priamo dva krát! V týždni od 13. do 17. októbra si svoje komunikačné zručnosti v angličtine zopakovali a prehĺbili žiaci maturitných ročníkov. V priebehu tohto týždňa, od 20. do 24. októbra, „spíkujú“ žiaci I.A, I.B, kvarty a kvinty. Oba anglické týždne lektoruje overený, osvedčený a mimoriadne obľúbený Mr. Ray Sikorski.
Hovorové aktivity a hry, predovšetkým veľa variácií PARTIČKY mnohým študentom pomohli objaviť a získať sebadôveru v komunikácii v maturitnom jazyku. A čo si na anglickom týždni najviac cenia samotní žiaci?
· zábavná forma vyučovania
· uvoľnená atmosféra bez súperenia
· aktívne zapojenie každého zúčastneného
· interaktivita
· dôraz na počúvanie a rozprávanie
· rôznorodé komunikatívne techniky
· množstvo tém blízkych žiakom
· odbúranie strachu zo zlyhania, z rozprávania v cudzom jazyku
· okamžité použitie novonadobudnutých slovíčok v ďalších aktivitách
· Ray mal vždy dobrú náladu a veľa nápadov
Na poslednej vyučovacej hodine si každý účastník podujatia prebral certifikát o absolvovaní kurzu. Originálny, ručne maľovaný certifikát, ktorý vyrobila Alexandra Cambálová (IV.A) bol udelený aj samotnému lektorovi. Za celotýždennú prácu ho trieda odmenila búrlivým potleskom.
Foto vo Fotoalbume.
Dňa 7.10.2014 sa žiaci tretieho, štvrtého ročníka a septímy a oktávy, navštevujúci Seminár z informatiky zúčastnili exkurzie do výrobného závodu automobilky Kia pri Žiline.
Žiaci absolvovali multimediálnu prezentáciu vo Výukovom centre KIA v Gbeľanoch, odkiaľ sa presunuli do samotného závodu. Celým výrobným závodom ich sprevádzal zamestnanec Kie, určený pre styk s verejnosťou. Žiaci dostali naslúchacie zariadenia, aby dobre počuli výklad a mohli si v kľude prejsť výrobný závod a pozrieť plnoautomatizované linky. Na záver nazreli aj do serverovne a počítačových miestností.
M.Fajbiková, N.Krajčiová – 3.B nám napísali:
Z pohľadu nás študentov bola táto exkurzia pre nás zaujímavá a poučná. Nadobudli sme mnoho nových informácií, nazreli sme do jadra výroby nových automobilov. Podarilo sa nám dostať do miestnosti, v ktorých sme videli ľudí pracujúcich s počítačmi, pomocou ktorých kontrolovali ostatných zamestnancov a riadili chod výroby. Bola to jedinečná možnosť vidieť túto prácu nie len z rozprávania iných, alebo z pozerania filmov. Sme vďační spoločnosti KIA, že nám umožnila prehliadku ich výrobného závodu.
Foto vo Fotoalbume.
Samozrejme, že nie doslova , no o to živšie a zaujímavejšie! Najmä vďaka nášmu žiakovi Maxovi Ačjakovi našu školu navštívil Costas Kiteou, charizmatický Angličan, manažér medzinárodnej britskej firmy, ktorý spolupracuje s jednou z prestížnych britských univerzít University of London. Našim žiakom počas besedy porozprával nielen o jeho rodnej krajine. Keď zistili, že Costas precestoval takmer celý svet, otázky nemali konca. Zaujímavé tiež bolo dozvedieť sa, že jeho srdce patrí Slovenke. Skrátka, do Slovenska sa zamiloval
. Jeho návšteva u nás určite nebola poslednou. V mene žiakov i vyučujúcich ďakujeme ešte raz za možnosť precvičiť si angličtinu a spoznávať inú kultúru.
Foto vo Fotoalbume
Viete, ako sa píšu ikony?
Na túto otázku a mnoho ďalších sme dostali odpoveď počas výstavy p. Kataríny Kasagrandovej v Dome kultúry Bytča. Autorka pravidelne vystavuje vo Švajčiarku a v Poľsku.
Pozreli sme si viac ako 30 ikon, oboznámili sme sa s technikou ich spracovania a spoznali sme symboliku farieb, ktoré sa pri ich písaní používajú. Zároveň nám umelkyňa predstavila nový erb farnosti Bytča, ktorý v stredu vysvätil pán biskup.
Ďakujeme pani Kasagrandovej za pútavý výklad a prajeme jej veľa úspechov v tvorivej činnosti.
Foto vo Fotoalbume.
Dňa 8. októbra 2014 sme zavŕšili vyučovanie presunom do KD v Bytči, kde na nás čakali herci Divadelného centra Martin s úspešnou inscenáciou Peter Black 2 s podtitulom "A new beginning".
Viac si prečítajte tu : PBlack.doc
Foto vo Fotoalbume
V našej škole sa každoročne koná výstava „Plody jesene.“ Prvé októbrové dni sa preto hlavná chodba skrášlila všetkými jesennými farbami. Premenila sa na časť malej záhrady. Využili sme veľa z toho, čo nám príroda zo svojej štedrej palety ponúkla. Kytice z jesenných kvetov, tekvice všetkých možných tvarov a farieb, sezónne ovocie a zeleninu, obrovské hlavy slnečníc. Veľmi pôsobivé a nápadité boli aj zvieratá vyrobené z prírodných materiálov. Výstave dominovali vznešené hlávky nádherných farebných georgín. Takýmto milým spôsobom sme sa chceli potešiť farbami a uvedomiť si, koľko krás a darov nám príroda dáva.
Foto vo Fotoalbume.
Noc výskumníkov vniesla svetlo do rozhodovania o budúcom povolaní mnohým žiakom prímy, sekundy, tercie a kvarty. Prečo?
V priestoroch Aupark Shopping Parku Žilina sa stretli s vedcami zo Žilinskej univerzity a z Jesseniovej fakulty Univerzity Komenského.
Videli vedecké prezentácie o najnovších trendoch v oblasti priemyselnej automatizácie a robotiky, automobilizmu, objavili tajomstvá železníc aj prvej pomoci, študovali signály ľudského tela, skúmali, čo dýchame, skenovali svoje okolie, zoznámili sa s robotmi.
Povolanie výskumníka je veľmi zaujímavé a perspektívne. Gymnázium poskytuje najlepší základ na náročné štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.
Foto vo Fotoalbume.
Európa oslavuje každoročne 26. septembra svoju jazykovú rôznorodosť. V celej Európe sa konajú akcie, ktoré sa snažia ľudí povzbudiť k štúdiu nového jazyka, alebo k rozšíreniu a zlepšeniu už nadobudnutých vedomostí.
Európsky deň jazykov si každoročne pripomíname aj na našej škole. Na hodinách nemeckého a anglického jazyka v tento deň žiaci diskutovali spolu s vyučujúcimi o prínose jazykového vzdelávania, o príležitostiach a možnostiach, ktoré sa im výučbou cudzích jazykov otvárajú. Na hodinách žiaci vytvárali rôzne projekty, hrali hry a spievali pesničky.
Pri príležitosti EDJ sa žiaci našej školy mohli zapojiť do vedomostného kvízu, ktorý preveril ich vedomosti v tejto oblasti. (Vav.)
Vyhodnotenie:
1. miesto – septima
2. miesto - IV. A/B
3. miesto - III. A
Výhercom srdečne blahoželáme!
„Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov sme sa spolu so žiakmi na hodinách angličtiny ponorili do tajomstiev vzájomných vzťahov angličtiny a slovenčiny ešte intenzívnejšie ako zvyčajne. Pomôckou a zároveň študijným materiálom nám bolo napríklad dielo W. Shakespeara. Ako autentický zdroj sme využili napr. i noviny vydávané priamo vo Veľkej Británii. Podarilo sa nám tak prepojiť minulosť so súčasným myslením a hodnotami.“ (Sit.)
„V IV.A triede a septime sme využili skutočnosť, že dvaja naši žiaci strávili v USA celý školský rok. Martin Ftáček (IV.A) a Matej Ďurajka (septima) nás oboznámili so svojimi postrehmi v oblasti odlišností v slovnej zásobe, ktorú nadobudli na Slovensku z učebníc vydaných v Oxford a Cambridge s jej americkým „dvojčaťom“. Bolo zaujímavé a poučné počúvať, do akých situácií vie nesprávne použité alebo pochopené slovo v inom jazykovom prostredí používateľa dostať. Známe porekadlo v prípade angličtiny môžeme pokojne rozšíriť na koľko variantov angličtiny vieš, toľkokrát si človekom.“ (Gum.)
Viac si pozrite tu : http://edl.ecml.at/Home/tabid/
Foto vo Fotoalbume.
3. novembra 2014, 92 rokov potom, čo výskumná skupina britského archeológa Howarda Cartera objavila schody vedúce do Tutanchamonovej hrobky, sme využili príležitosť ponoriť sa do čias faraónov aj my.
Vyše 100 študentov našej školy a pedagogický dozor sa vydalo na cestu objavovania.
Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady je zostavená tak, ako bola pred takmer 100 rokmi hrobka objavená a otvorená. Všetky posvätné predmety, sošky, šperky a aj sarkofágy ležia presne na rovnakých miestach, ako boli kedysi nájdené. Videli sme viac ako 1000 nádherných predmetov vrátane svetoznámej zlatej posmrtnej masky Tutanchamona a jeho ohromného pozláteného sarkofágu.
Obdivovali sme tvárou v tvár neskutočné bohatstvo obetí a darov, ktoré mali slúžiť kráľovi na jeho magickej ceste do Podsvetia. Pre účely tejto výstavy bolo zrekonštruovaných viac ako 1000 replík tých najdôležitejších nálezov a to tými najlepšími egyptskými remeselníkmi, s použitím tradičných techník.
Unikátny je spôsob, akým sú jednotlivé exponáty vystavené. Mali sme tak jedinečnú možnosť vstúpiť do pohrebnej komory a preskúmať ju vlastnými očami prvých prieskumníkov, s jej povestnou krásou priamo na dosah ruky. Je to dobrodružstvo pre všetky zmysly, zážitok, ktorý si bude každý z nás dlho pamätať.
Foto vo Fotoalbume.
19.9.2014 bol ten deň D, kedy naši najmladší žiaci skladali skúšku odvahy a boli prijímaní do "Cechu študentského".
Statočne prešli všetkými skúškami a nástrahami, ktoré pre nich nachystali už "ostreľaní" žiaci kvarty.
Na záver všetci zložili SĽUB, prisahali jeho dodržiavanie na lebku, spečatili všetko otlačkom dlane s podpisom a mečom boli povýšení do radov žiakov Gymnázia Bytča.
Ako to všetko prebiehalo si môžete podrobne pozrieť vo Fotoalbume.
Hlavným zámerom celoslovenskej súťaže je vyvolať záujem žiakov o ľudské práva, princíp nediskriminácie a rovnakého zaobchádzania.
Ide o dlhoročnú tradíciu Olympiády ľudských práv, ktorá sa na stredných školách organizuje už 15 rokov. Zvýšenie povedomia a vzdelávania o ľudských právach je jednou z priorít Rady vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Prostredníctvom tejto súťaže je možné v triedach otvoriť diskusiu o tom, čo ľudské práva predstavujú, a ako pomôcť žiakom a žiačkam osvojiť si vedomosti a zručnosti pri formovaní životných postojov založených na princípoch ľudskej dôstojnosti, rovnosti a na rešpekte voči druhým.
Do súťaže sa zapojili žiaci a žiačky osemročného gymnázia.
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a predseda Rady vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť MIROSLAV LAJČÁK udelil nášmu gymnáziu
ČESTNÉ UZNANIE za zapojenie sa do 2. ročníka výtvarno – literárnej súťaže si pozrite cestne-uznanie.doc
GYMNÁZIUM BYTČA V SPOLUPRÁCI S ENGLISH WEEK EUROPE pozýva
učiteľov anglického jazyka na SEMINÁR
ACTIVE TECHNIQUES FOR AN INVOLVED CLASSROOM
viac sa dozviete v infočnom letáku plagatik.doc
Tu nájdete zoznam záujmových krúžkov a ich termín konania v šk.roku 2014/2015 zaujm-kruzky_2014-2015.xls
Aj tento rok sa naši žiaci, síce v menšom počte, zúčastnili exkurzie Paríž-Londýn. Počas štyroch dní videli najznámejšie pamiatky týchto dvoch európskych miest. Tešíme sa na budúci rok, keď tieto mestá navštívime opäť.
Foto vo Fotoalbume.
Pri príležitosti 25. výročia pádu komunizmu veľvyslanec Poľskej republiky v Bratislave Tomasz Chłoń pozval študentov nášho gymnázia Xéniu Fidesovú (3.A) a Daniela Piačka (3.B) na konferenciu ,,Prínos Poľska k pádu železnej opony“, ktorá sa uskutočnila dňa 29. mája 2014 v budove NR SR.
Viac si prečítajte v celom článku konferencia.docx
Foto vo Fotoalbume.
V týždni od 9. do 13. júna 2014 sa na Gymnáziu v Bytči uskutočnil Anglický týždeň. Zavítali k nám dvaja zahraniční lektori Mr. GuyCheetham (Angličan) a Mr. RaySikorski (Američan).
Denne sme absolvovali s lektormi 6 vyučovacích hodín, za týždeň sme teda obsiahli toľko hodín angličtiny, koľko bežne pokryjeme za 7 týždňov. Čas strávený s lektormi bol obrovským prínosom pre výučbu anglického jazyka pre žiakov aj učiteľov školy.
Tento intenzívny jazykový týždenný kurz je zameraný na komunikáciu. Pomocou rôznorodých výučbových techník, hier, zábavných aktivít, dramatizácie a iných foriem komunikácie, sme si osvojovali hovorovú angličtinu a získavali komunikačné zručnosti. Lektori nám ponúkli aj zaujímavý sociálny a osobnostný kontext – podelili sa o svoje životné skúsenosti z predchádzajúceho pôsobenia v rôznych krajinách.
Hovorové aktivity a hry mnohým študentom pomohli objaviť azískať sebadôveru v komunikácii. Naučili sme sa ako sa hrá baseball, opisovali sme vysnívanú dovolenku cez Ameriku alebo posledné prázdniny, zahrali sme si scénku z obľúbeného filmu, zosnovali sme záchranný plán úteku z opusteného ostrova alebo sme jednoducho do detailu opísali svoju aktivitu počas predchádzajúceho večera.
Už sa veľmi tešíme na to, keď sa k nám anglický týždeň v budúcom školskom roku opäť vráti. Mnohí túto príležitosť, hovoriť po anglicky, veľmi radi opäť využijeme.
Ponúkame Vám krátky rozhovor s americkým lektorom Rayom Sikorskim (NY, USA)
- Čo sa Vám najviac páči na študentoch nášho gymnázia?
Foto vo Fotoalbume.
Sobášny palác v Bytči sa po roku opäť stal dôstojným miestom na odovzdávanie maturitných vysvedčení absolventom bytčianskeho gymnázia.
V piatok 23. mája sa v ňom zišli mladí ľudia, vstupujúci do ďalšej etapy svojich životov, ich triedni učitelia, rodičia a priatelia. Vystúpenia žiakov bytčianskeho gymnázia a slová riaditeľky Mgr. Heleny Školkovej navodili tú správnu slávnostnú atmosféru. Dojatie v tvárach rodičov a učiteľov dávalo tušiť, že sú hrdí na svoje deti. Zároveň s odovzdaním maturitných vysvedčení boli predstavení aj najúspešnejší absolventi.
Gratulujeme absolventom a želáme im veľa úspechov v ďalšom štúdiu.