V mesiacoch september a október sme sa zapojili do 6. ročníka celoslovenského projektu Záložka do knihy spája slovenské školy: Literárne osobnosti môjho regiónu. Do projektu sa prihlásilo 189 stredných škôl s celkovým počtom 9 828 žiakov. Taktiež sme sa spolu s 1 134 školami zaregistrovali aj do 8. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy: Tajuplný svet knižných príbehov.
Našimi pridelenými partnerskými školami sa stali Gymnázium Pankúchová (Bratislava) a Súkromné bilingválne gymnázium Galanta. Na hodinách výtvarnej výchovy i umenia a kultúry sme nielen vyrábali záložky pre nových kamarátov, ale sme sa aj rozprávali o prečítaných knihách a vzájomne sme si mnohé knihy odporučili. Výmenu záložiek využijeme na nadviazanie vzájomnej spolupráce s partnerskými školami.
Veľká vďaka patrí všetkým zúčastneným žiakom, ktorí sa svojou zanietenosťou a tvorivosťou stali vzácnymi poslami priateľstva a dobrosrdečnosti.
24. marec 2017 bol pre nás dňom plným zážitkov a spoznávania nášho hlavného mesta.
Hneď po príchode do Bratislavy sme navštívili Ústav pamäti národa, kde sme mali možnosť nazrieť do archívov, ktoré sú bohatým zdrojom informácií rôzneho druhu. Rovnako nás zaujal aj film o ľuďoch, ktorým sa podarilo prežiť v hrozných podmienkach väznenie v koncentračnom tábore. Náš sprievodca mal pre nás pripravený aj zaujímavý výklad o histórii a súčasnosti ÚPN.
Pekné počasie nám umožnilo prechádzku po historickej časti mesta, kde sme obdivovali Grasalkovičov palác, Michalskú bránu, Hlavné námestie, historickú budovu SND... Prechádzku popri Dunaji sme si spestrili prehliadkou výstavy Giganty v Prírodovednom múzeu.
Foto TU
Exkurziu sme ukončili návštevou divadelného predstavenia od W. Shakespeara Skrotenie zlej ženy so skvelým hereckým obsadením.
Do Osvienčimu sme dorazili 17.10. 2017 ráno okolo deviatej. Trochu unavení z niekoľkohodinovej cesty autobusom sme vystúpili na parkovisku pred vstupom do areálu koncentračného tábora.
Blíži sa čas, na ktorý máme dohodnutých sprievodcov. Pred samotným vstupom prechádzame bezpečnostnou kontrolou a detektorom kovov. Po prechode cez kontrolu dostávame slúchadlá a prístroj v podobe malého tranzistorového rádia, na ktorom si ladíme kanál, aby sme počuli výklad.
Práca možno oslobodzuje, nie však v Osvienčime. Tam práca prinášala bolesť, utrpenie a smrť. Pozreli sme si baraky, v ktorých boli cely, pozreli sme sa na miesta, na ktorých sa vykonávali nástupy väzňov, i miesta, na ktorých sa vykonávali tajné popravy, ktoré nemal nikto vidieť.
Plynové komory
V tých objektoch, ktoré podľa niektorých jedincov neexistovali, plánovali nacisti vyhubiť až jedenásť miliónov Židov.
Naša exkurzia sa chýlila ku koncu. Stáli sme na konci areálu, každý so svojimi myšlienkami. Priestor na otázky bol, mohli sme sa pýtať. Nikomu však nenapadali tie správne slová, tie správne vety. Prehliadka koncentračného tábora spojená s výkladom a všetkými informáciami, ktoré sme dostali, obsahovala v sebe všetko, čo sme potrebovali vidieť i počuť.
Aj tento rok sa naši žiaci zapojili do verejno-prospešnej zbierky Ligy proti rakovine a podarilo sa im vyzbierať 1325€.
Ďakujeme.
Foto TU
Na základe pozvania poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a žilinského župana Juraja Blanára sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie v NR SR a besedy s Ing. Blanárom.
Prívetivý sprievodca najskôr porozprával žiakom veľa zaujímavého z histórie slovenského parlamentu. Výmena čestnej stráže či predstavenie vzácnych obrazov A. Brunovského boli príjemným zavŕšením prehliadky.
Nasledovala návšteva rokovacej sály, v ktorej práve zasadali poslanci. Žiakov pozdravil podpredseda NR SR Béla Bugár priamo od rečníckeho mikrofónu. Nakoniec gymnazistov privítal p. Blanár, ktorý im priblížil proces prijímania zákonov či odpovedal na ich zvedavé otázky.
Pobyt v NR SR bol zavŕšený odovzdaním pamätných listov každému žiakovi z rúk pána poslanca Blanára.
Foto TU
Európsky deň jazykov si každoročne pripomíname 26. septembra. Tento deň je oslavou jazykovej rôznorodosti kontinentu s viac ako 200 európskymi jazykmi, 24 úradnými jazykmi EÚ, približne 60 regionálnymi/menšinovými jazykmi a mnohými ďalšími jazykmi, ktorými hovoria ľudia z iných častí sveta.
V celej Európe sa v týždňoch pred a po 26. septembri konajú rôzne podujatia zamerané na
Na našej škole sme si Európsky deň jazykov pripomenuli dňa 29.9.2017, kedy žiaci popri besedách, filmových vstupoch, kvízoch a prednáškach popustili uzdu svojej kreativity a vyrobili inšpiratívne projekty a plagáty, ktorými dokumentujú ich vnímanie významu tohto dňa.
Dňa 15.3.2017 sa konalo Okresné kolo matematickej súťaže Pytagoriáda.
Naši žiaci nás úspešne reprezentovali a tu sú výsledky:
Kat.P6 (príma)
2.miesto - Sebastián Slocík ... 18 bodov
Kat.P7 (sekunda)
1.miesto - Lukáš Papík ... 8 bodov
Kat.P8 (tercia)
3.miesto - Adriana Langerová ... 7 bodov
SRDEČNE BLAHOŽELÁME
Dňa 4.4.2017 sa konalo Krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Všetci naši žiaci nás vzorne reprezentovali
a žiakovi III.B triedy Jánovi Mičietovi sa podarilo postúpiť do Celoštátneho kola z 2.miesta v odbore Matematika a fyzika
Sdrdečne blahoželáme a držíme palce v celostátnom kole, ktoré bude 25.4.-28.4.2017 v Banskej Bystrici.
_______________________________________________________________________________________________
Dňa 22.3.2017 sa v Kysuckom Novo Meste konalo okresné kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Všetci naši žiaci postúpili do krajského kola . Tu sú výsledky:
Odbor 02 Matematika, fyzika
1.miesto - Peter Fupšo, Tomáš Balala - Výroba elektrickej energie stacionárnym bicyklom
2.miesto - Ján Mičieta - Stabilné motory
Odbor 07 Pôdohospodárstvo (poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo)
2.miesto - Pavol Gumančík - Poľovníctvo
Srdečne blahoželáme a držíme palce v krajskom kole !!!
___________________________________________________________________________________________
Dňa 10.3.2017 sa konalo školské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti.
Odborná komisia v zložení:Mgr.Kotúčková, Mgr.Novák a Mgr.Kahát hodnotili práce a tu sú výsledky:
Kategéria 02 - Matematika a fyzika
1.miesto - Ján Mičieta - III.B
2.miesto - Tomáš Balala, Peter Fupšo - septíma
Kategória 07 - Pôdohospodárstvo (poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo)
1.miesto - Pavol Gumančík - III.B
Kategória 13 - História, filozofia, právne vedy
2.miesto - Dominika Hubková - III.B
Srdečne blahoželáme !!!
Všetci postupujú do okresného kola, ktoré sa koná 22.3.2017 v Kysuckom Novom Meste.
FOTO TU
6. októbra žiaci prímy a kvarty pod vedením Mgr. Veroniky Behríkovej a Mgr. Zuzany Bučovej vyrazili na námestie v Bytči a predstavili obyvateľom a návštevníkom mesta, niekoľko fyzikálnych pokusov, ktoré žiaci predvádzali samostatne a niektorí návštevníci si tiež tieto pokusy mohli vyskúšať na vlastnej koži.
Ako celú akciu videli deti? Napísala nám o tom kvartánka Saška:
„Akcia pouličník predstavuje širokému okoliu, že aj na prvý pohľad nudné predmety ako fyzika alebo chémia nie sú len o zložitých vzorcoch a značkám, ale aj o zábave.
My sme si pripravili trochu náročnejší fyzikálny pokus s názvom horiaca ruka. Ukazuje deťom, že pomocou fyziky môžeme zapáliť ruku bez toho, aby sme si privodili vážnu ujmu na zdraví, len treba vedieť ako na to...
Ďalej sme prezentovali výrobu lávovej lampy doma. Tento pokus nie je náročný a určite ho zvládnete aj Vy. Budete potrebovať olej, vodu, potravinárske farby, priehľadnú nádobku a šumivú tabletku.
Najskôr zmiešame približne pol deci vody a potravinárske farbivo. Keď máme tieto dve zložky poriadne premiešané, pomaly prilejeme asi 1 dcl oleja. Počkáme kým sa nám tekutiny ustália a vhodíme šumivú tabletku. Ďalej už stačí len pozorovať výsledok našej práce.
My sme si síce nevyberali deň s najlepším počasím, no aj tak sa na naše pokusy prišli pozrieť ľudia a mali tak možnosť vyskúšať pripravené pokusy.“
Druhý októbrový deň sa v našej škole konali imatrikulácie primánov. Program a súťaže pripravili žiaci kvinty. Prvá časť sa odohrávala v telocvični, kde sa primáni čestne popasovali s náročnými úlohami. Potom program pokračoval na námestí prehliadkou talentov. Po veselej časti nastala oficiálna – skladanie imatrikulačného sľubu: „Sľubujem, že budem riadne plniť povinnosti, užívať práva a možnosti, ktoré mi príslušnosť k spoločenstvu Gymnázia Bytča prináša. Sľubujem, že budem dbať o dobré meno svoje aj nášho gymnázia a budem študovať tak, aby z toho mali radosť moji rodičia a aby moje učenie sa a aktivity viedli k zmysluplnému cieľu.“ Primáni dostali pamätný list a medailu. Zaznela študentská hymna Gaudeamus igitur.
Našim mladším spolužiakom prajeme krásny študentský život!
Dňa 4.4.2017 sa v Centre voľného času v Bytči konalo Okresné kolo MO kat. Z6, Z7, Z8.
Naši žiaci opäť nesklamali a skvelo nás reprezentovali. Tu sú tí najlepší:
Z6 (príma):
2. miesto - Beáta Butková, Matej Juranka ... po 12 bodov
Z7 (sekunda):
2.miesto - Ján Jakub Zuber ... 10 bodov
3.miesto - Lukáš Papík ... 9 bodov
Z8 (tercia)
3.miesto - Nina Štefúnová, Alexandra Ivanková ... po 10 bodov
SRDEČNE BLAHOŽELÁME
Naši žiaci úspešne reprezentovali školu v okresnom kole 9.ročníka Dejepisnej olympiády 14.2.2017 v CVČ v Bytči.
Kategória C: 1.miesto Matúš Koudela, kvarta
Kategória E: 1.miesto Jakub Ján Zuber, sekunda
3.miesto Šimon Koudela
Srdečne blahoželáme a držíme palce víťazom v krajskom kole, ktoré sa uskutoční 27.3.2017 v Martine.
Aj tento rok sme zorganizovali pre mladých recitátorov školské kolo v umeleckom prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín. Výkony žiakov nás príjemne zahriali na duši, rozveselili i prinútili zamyslieť sa.
Porotu prekvapili výborné výkony, výber ukážok i zaujímavé prednesy. No napriek tomu sa porota po dlhšom zvažovaní jednoznačne zhodla a udelila ceny v dvoch kategóriách.
II. kategória - príma
Próza
1. miesto: Veronika Holášová
2. miesto: Jakub Kolek
III. kategória – sekunda, tercia, kvarta
Poézia Próza
1. miesto: Jakub Ján Zuber 1. miesto: Tereza Frolová
2. miesto: Anna Polláková 2. miesto: Lívia Králiková
3. miesto: Jasmína Zacharová 3. miesto: Kristína Jurčíková
Liga za duševné zdravie organizuje už tradične na jeseň celoslovenskú informačnú kampaň a zbierky Dni nezábudiek. Kampaň je zameraná na aktívnejšie zapojenie duševne postihnutých ľudí do spoločenského a pracovného života.
Aj naša škola sa každoročne zapája a žiaci sa 28.9. rozbehli do ulíc s pokladničkami. Tento rok to boli žiaci SEPTÍMY a boli naozaj veľmi usilovní a ľudia radi prispievali.
Foto TU
Dňa 22.9.2017 sa žiaci III. ročníkov a septimy zúčastnili besedy na tému „Prejavy rasizmu a extrémizmu“.
Vďaka pánovi I. Moravčíkovi, ktorý spolupracuje s Trenčianskou univerzitou, mali žiaci možnosť oboznámiť sa s charakteristikou pojmov rasizmus, extrémizmus, rasová diskriminácia, predsudok, ale načreli aj do histórie týchto javov.
Rasizmus je niečo, čo by v našej modernej spoločnosti vôbec nemalo byť. Ide o odsudzovanie ľudí na základe ich národnosti alebo rasy. Rasizmus nie je na Slovensku neznámym pojmom, a tak to je aj v prípade extrémizmu. Je to konanie a prejavy vychádzajúce z postojov krajne vyhrotenej, demokratickému systému nepriateľskej ideológie, ktoré či už priamo, alebo v určitom časovom horizonte deštruktívne pôsobí na existujúci demokratický systém a jeho základné atribúty. Za ďalšie charakteristické znaky extrémizmu považujeme snahu o obmedzenie, potláčanie, znemožnenie výkonu základných práva slobôd pre určité skupiny obyvateľstva, definované ich pohlavím, národnosťou, rasou, etnikom, farbou pleti, vierovyznaním, jazykom, sexuálnou orientáciou, príslušnosťou k spoločenskej triede, majetkom, ako aj používanie fyzického násilia namiereného voči názorovým či politickým oponentom alebo ich majetku.
Žiaci sa takto naučili viac orientovať v problémoch, ktoré sú stále aktuálne a sú príčinou závažných spoločenských problémov.
Beseda bola spojená so spoločnou aktivitou. Žiaci sa rozdelili sa do troch skupín a spoločne diskutovali o situácii na Slovensku. Následne sa snažili vyriešiť mnohé otázky a na problémy sa pozerali z pohľadu vedenia mesta, občanov, ale aj samotných poškodených či páchateľov.
R. Sakala
Foto TU
AHA! SYNAGÓGA
V utorok 12.septembra sa naši žiaci zúčastnili pútavej prednášky, ktorá sa uskutočnila v priestoroch bytčianskej synagógy. Synagóga v Bytči patrí k zaujímavostiam mesta a my sme mali príležitosť nazrieť aj do jej vnútra.
Prednáška s názvom Tradičná ľudová kultúra mala deťom priblížiť jedinečnú a pôvodnú kultúru našich starých rodičov, ktorá prežíva najmä vo vidieckom prostredí.
Program bol obohatený o vystúpenie folklórnej skupiny Javorníček, ktorú možno poznáte zo súťaže Zem spieva. A práve CD zo spomínanej súťaže si z pódia odniesla naša Terezka Gloserová, ktorá si svojim úžasným spevom získala publikum i známu skupinu. Z prednášky sme si okrem kultúrneho zážitku odniesli i odpoveď na otázku: „Ako dokázali žiť starí ľudia vo svojej dobe?“
Foto TU
Riaditeľka školy udeľuje v súlade s ods. 5 §150 zákona č. 245/2003 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na deň
19. september 2017 (utorok) riaditeľské voľno
z prevádzkových dôvodov. Vyučovať sa opäť bude 20. septembra 2017.
Mgr. Slavka Sitarčíková,v.r.
riaditeľka školy