Dňa 29.1.2019 sa uskutočnilo školské kolo Matematickej olympiády v kategórii B. Úspešnými riešiteľmi z našej školy sú Marián Gloser z II.B, Filip Mičušík z II.B a Matúš Koudela zo sexty. Blahoželáme.
Dňa 15.1.2019 sa uskutočnilo krajské kolo Matematickej olympiády v kategórii A. Úspešným riešiteľom z našej školy je Marián Gloser z II.B. Blahoželáme.
Po uskutočnení a vyhodnotení školského kola Olympiády v anglickom jazyku, sa naši dvaja postupujúci žiaci museli pripraviť na náročnejšie úlohy, ktoré preverili ich jazykové zručnosti v okresnom kole. Maxim Groch zo sekundy reprezentoval našu školu v kategórii 1A a Tereza Frolová z kvarty vyššiu kategóriu 1B.
Okresné kolo súťaže sa konalo dňa 16.januára 2019 v CVČ v Bytči. Účastníci olympiády museli vypracovať úlohy zamerané na počúvanie a čítanie s porozumením, používanie jazyka a praktický jazyk. Konkurencia bola skutočne silná a my vám s potešením oznamujeme, že na 1.mieste v kategórii 1A sa umiestnil Maxim Groch a víťazkou kategórie 1B sa stala Tereza Frolová.
Srdečne blahoželáme a veľmi držíme palce v krajskom kole olympiády, ktorá sa bude konať už onedlho. Naši víťazi sa na súťaž tešia a už i usilovne pripravujú spoločne s pani učiteľkou L.Dupkalovou. Good Luck!
V CVČ Bytča sa konalo okresné kolo Matematickej olympiády kat.Z9. Našu školu reprezentovali Lukáš Papík, Peter Reš a Šimon Koudela z kvarty.
Šťastné a veselé Vianoce prajeme!
Vianoce neodmysliteľne patria k najkrajším sviatkom roka a my sme si ich príchod pripomenuli každoročnou akadémiou nazývanou Vianočka. Tak ako už na našej škole býva pekným zvykom, vybraní žiaci, spoločne s budúcimi maturantmi, pripravili vianočné čísla, aby navodili sviatočnú atmosféru. Programom nás sprevádzali Petra Sedláková a Oliver Fulmek a postupne ohlasovali jedno číslo za druhým. A program to bol skutočne pestrý a sviatočný! Odzneli tóny známych kolied, tancovalo sa a dokonca sme mali možnosť vypočuť si Tichú noc v piatich jazykoch za sprievodu talentovaných hudobníkov. O zábavu sa postarali žiaci maturitných ročníkov, ktorí predviedli čísla zo svojich stužkových slávností. Vianočku ukončila pani riaditeľka, ktorá prítomným zaželala pokojné a radostné Vianoce.
A bolo to tu! 11. december 2018! Deň, kedy sme sa my študenti konečne mohli zúčastniť vytúženého výletu do Viedne. Viedeň je prenádherné mesto s množstvom kultúrnych a národných pamiatok, turistických atrakcií a tiež s množstvom milých ľudí. Niektorí z nás sme už Viedeň videli niekoľkokrát, vždy sa tam však veľmi radi vrátime či už kvôli pamiatkam v centre mesta, obchodíkom alebo vianočným trhom
Tejto exkurzie sa zúčastnilo 47 žiakov pod vedením Mgr. Ostrochovskej a Mgr. Gumančíkovej.
Okrem toho, že sme sa mohli zabaviť, čo sa prejavovalo najmä cestou v autobuse, mohli sme po celý čas využívať naše jazykové znalosti z nemčiny a načerpať nové vedomosti o Viedni Po nákupoch v čokoládovni v Kittsee, návšteve Technického múzea, prehliadke pamiatok Viedne, sme sa spoločne presunuli na vianočné trhy, kde si asi každý našiel svoje. Už len tá atmosféra, výzdoba a vôňa vianočného punču a rôznych dobrôt vo vzduchu pritiahne ľudí. Takmer nikto neodchádzal s prázdnymi rukami a určite nikto neodchádzal smutný.
Po absolvovaní prechádzky cez vianočne osvetlenú Viedeň sme už smerovali k autobusu.
Určite sme za túto exkurziu vďační a už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu tohto mesta.
Deň otvorených dverí
13. decembra 2018
v čase 11.00 hod. – 15.00 hod.
Tešíme sa na Vašu návštevu :-)
Dňa 23. 1. 2019 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.
Žiaci 1. – 4. ročníka, kvinty – oktávy súťažili v dvoch kategóriách. Preverili si svoje vedomosti v teste, pri práci s textom a ukázali svoje schopnosti aj v rečníckom prejave. Víťazom a zároveň úspešným riešiteľom v kategórii A a B budeme držať palce, aby sa čo najlepšie umiestnili v krajskom kole v Žiline a dobre reprezentovali nielen seba, ale aj našu školu.
Zároveň sa chceme poďakovať všetkým súťažiacim, ktorí sa dobrovoľne zapojili do súťaže a pristúpili k nej zodpovedne. Veríme, že obohatení o nové skúsenosti a zážitky sa o rok opäť stretneme.
kategória A:
kategória B:
Srdečne blahoželáme a postupujúcim do krajského kola prajeme veľa šťastia a úspešnú reprezentáciu!
Dňa 21. novembra 2018 sa uskutočnilo krajské kolo ZENIT v programovaní. Súťaž sa konala v priestoroch Strednej priemyselnej školy informačných technológií Kysucké Nové Mesto. Z našej školy do krajského kola postúpil Radoslav Kvasňovský, ktorý reprezentoval našu školu v tejto veľmi náročnej súťaži. V krajskom kole medzi sebou súťažilo 25 žiakov z rozličných stredoškolských škôl z nášho kraja. Do celoslovenského kola postupuje iba víťaz z krajského kola.
Dňa 30. novembra 2018 sme v rámci vyučovania navštívili KD v Bytči, kde nám herci Divadelného centra Martin odohrali činoherné divadelné predstavenie v anglickom jazyku the ONLINES.
Pred očami nám rozohrali tému, ktorá sa nás všetkých bezprostredne dotýka a dennodenne sme s ňou konfrontovaní... Pohrúžili sme sa do inscenácie o svete, v ktorom nie je všetko tak, ako to vyzerá. Lajky, smajlíky, prikrášlená realita, hľadanie šťastia vo virtuálnom priestore, tajomný hlas, všetci online...
Žiaci si sledovaním predstavenia mohli nielen overiť svoje znalosti z anglického jazyka, ale aj konfrontovať samých seba s otázkou, či existuje ešte vôbec život offline? Skúseným profesionálnym hercom sa podarilo publikum zaujať a udržať jeho pozornosť až do konca.
Aj v tomto roku sme hostili Majstrovstvá Slovenska pre žiakov špeciálnych škôl v stolnom tenise.
Konali sa v spolupráci so Spojenou školou internátnou v Bytči v priestoroch našej telocvične a telocvične Základnej školy E. Lániho v Bytči. Podujatie svojou účasťou podporil i pán primátor mesta Bytča. Na našej škole sa tieto majstrovstvá konali už po desiatykrát. Gymnázium v Bytči prispelo svojimi priestormi, rozhodcami a samotnou organizáciou. Sme radi, že sa aj naša škola mohla zúčastniť takejto významnej športovej udalosti, na ktorej sa stretli športovci z celého Slovenska.
Hlavnými rozhodcami boli Mgr. Jozef Švrhovný a Mgr. Pavol Hrobárik.
Rozhodcami boli žiaci našej školy: Michal Čurlej, Marián Čurlej, Šimon Koudela, Noel Lahdo, Daniel Čička, Rudolf Sirej, Adrián Masiarik, Michal Mokryš, Jakub Borovička, Timotej Kereš, Martin Gaňa a Adam Jandzík.
Na organizácií sa ďalej podieľali i tieto dievčatá : Lenka Pláňavská, Mária Ďžavíková, Terézia Papánková, Ivana Borovičková a Janka Baránková.
Tešíme sa na Majstrovstvá Slovenska 2020!
Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku v kategóriách 2A a 2B pozná mená víťazov 29. ročníka tejto postupovej jazykovej súťaže. Žiaci našej školy aj tentokrát absolvovali komplexné testovanie vedomostí v oblastiach gramatika, slovná zásoba, počúvanie a čítanie s porozumením. Kreatívne, nápadité aj vtipné bolo ich vysporiadanie sa s úlohami zameranými na rozprávanie, t.j. voľným rozhovorom a prácou s obrázkovým materiálom. Tu sa naplno preukázala ich pohotovosť, schopnosť za minimálny čas vymyslieť pútavý príbeh ako i celková úroveň ústneho jazykového prejavu.
kategória 2A:
kategória 2B:
Srdečne blahoželáme a postupujúcim do okresného kola prajeme veľa šťastia a úspešnú reprezentáciu!
V školskom roku 2018/2019 sa konalo školské kolo 22. novembra 2018. Olympiády sa zúčastnilo 22 žiakov, ktorých pripravovali Mgr. Martina Bátorová a Mgr. Ingrid Podkrivacká. Súťažilo sa v kategórii 1B, 2A, 2B. Súťažné úlohy tvorilo počúvanie, čítanie s porozumením, gramaticko-lexikálny test, opis obrázka a rozhovor.
Víťazom blahoželáme!
V novembri sa na Gymnáziu Bytča opäť uskutočnilo školské a zároveň okresné kolo Olympiády ľudských práv. Ide o súťaž žiakov gymnázií, stredných škôl a odborných učilíšť v oblasti uplatňovania ľudských práv v reálnom živote a budovania právneho vedomia mladých ľudí. Jej cieľom je atraktívnou formou naučiť mladých ľudí hájiť a presadzovať rovnaké práva pre všetkých členov spoločnosti, podporovať ich záujem o ľudskoprávnu problematiku a upozorňovať na nebezpečenstvo rôznych foriem intolerancie, xenofóbie, diskriminácie a rasizmu.
Formou prezentácií a diskusného štúdia mohli žiaci vyjadriť svoj názor na usporiadanie spoločnosti, prejaviť samostatnosť, tvorivosť a iniciatívu v občianskej, právnej, sociálnej a kultúrnej oblasti.
Víťazom sa stal František Bielik z III.A. Srdečne blahoželáme a držíme palce na krajskom kole.
Dňa 9. 11. 2018 sa žiaci našej školy, zúčastnili matematickej súťaže GVOBOJ, ktorú usporadúvajú žiaci matematickej triedy Gymnázia Veľká Okružná v Žiline. Súťažilo 35 družstiev z celého žilinského a bytčianskeho okresu. Naši žiaci opäť súťažili s plným nasadením a umiestnili sa tak v prvej desiatke. Súťažili: Sebastián Slocík (tercia), Simona Behríková (tercia), Lukáš Papík (kvarta), Peter Reš (kvarta).
Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy !!!
Dňa 3.10.2018 sa naši žiaci na pôde nášho gymnázia zúčastnili zaujímavej akcie s názvom Roadshow. Cieľom bolo priblížiť mladým ľuďom problematiku financovania rozličných projektov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.
Aktivita je spojená aj so súťažou, do ktorej sa žiaci môžu zapojiť tým, že vypracujú projektový zámer. Vypracovaný projektový zámer, ktorý študenti pripravia a odošlú do 31.12.2018, bude hodnotený odbornou komisiou, posúdený a ocenený. Zámer by mal odrážať aktuálne možnosti a potreby regiónu, ktorý škola reprezentuje.
21.novembra 2018, si žiaci tried príma – kvarta zmerali svoje vedomosti v školskom kole olympiády v anglickom jazyku. V obidvoch kategóriách súťažiaci riešili úlohy zamerané na počúvanie a čítanie s porozumením, gramatiku a slovnú zásobu. Po písomnej časti žiaci museli splniť zadanie ústnej skúšky, ktorá sa skladala z vytvorenia príbehu a dialógu. Po vyhodnotení všetkých jazykových zručností sa zúčastnení umiestnili nasledovne:
2.miesto Dorota Akantisová, príma
3.miesto Ema Pastieriková, sekunda
2.miesto Lukáš Papík, kvarta
3.miesto Sebastián Slocík, tercia.
Víťazom srdečne blahoželáme, ďakujeme za reprezentáciu a žiakom umiestneným na 1.mieste budeme držať palce aj v okresnom kole. Veríme, že budete úspešní!
7.11.2018 sa študenti ruského jazyka spolu s pedagogickým dozorom vydali na exkurziu do malej obce Rišňovce, ukrývajúcej niekoľko unikátov. Ten prvý je Múzeum M. I. Kutuzova v zrekonštruovanom najstaršom objekte obce, renesančnom kaštieli. Práve v ňom medzi 15.–17. decembrom 1805 prenocoval veľký ruský vojvodca Michail Illarionovič Kutuzov, vracajúci sa domov so 45-tisícovou armádou po bitke pri Slavkove. Obdivovali sme tu expozíciu venovanú životu tohto ruského maršala, dobové uniformy vojakov i obrazy od Alexandra Kabanova.
V parku pri kaštieli na nás čakala druhá rarita obce - 11 metrová pozlátená socha Dobrého anjela sveta – ochrancu mieru, ktorú obci darovalo spoločenstvo SVET DOBRA. Rišňovce sú jediným miestom v Slovenskej republike, kde táto socha stojí.
Naša posledná zastávka v Rišňovciach bola uprostred parku pri rímskokatolíckom kostole, kde na strednom kopci trojvršia stojí 8 metrový Cyrilo-metodský dvojkríž postavený vo februári 1939. Kríž takého veľkého rozmeru je jediný zachovaný z tohto obdobia na Slovensku.
Po programe v Rišňovciach sme starou kráľovskou cestou pokračovali do neďalekej Nitry pokochať sa klenotmi Nitrianskeho hradu - katedrálou sv. Emeráma a zbierkami Diecézneho múzea. S pokorou sme zmĺkli nad predmetmi nevyčísliteľnej hodnoty z liturgického inštrumentária katedrály, najmä starobylými kalichmi a monštranciami.
V tomto školskom roku sa uskutočnil už desiaty ročník školského projektu Bližšie k ľudským právam.
Do podujatia sa zapojili druhé, tretie a štvrté ročníky štvorročného štúdia, kvinta a septima osemročného štúdia. Podstatou projektu bolo uvažovať o dodržiavaní ĽP nielen teoreticky, na hodinách, ale aj praktickou formou. V podstate totiž neexistuje krajina, ktorá by rešpektovala ľudské práva v potrebnej miere. Každodenne dochádza k ich porušovaniu, k obmedzovaniu práv žien, detí, k porušovaniu základných dokumentov o ĽP, k obchádzaniu zákonov. Počet nespravodlivo odsúdených a väznených je stále veľmi vysoký, dokonca dochádza k nelegálnym popravám.
Cieľom projektu je to, aby sa mladí ľudia viac zaujímali o ľudské práva a slobody, aby si uvedomili, že rovnováha tohto sveta je veľmi krehká a záleží na nás, v akom svete budeme žiť.
Každá zo spomínaných tried si vyžrebovala jednu krajinu, v ktorej dochádza k porušovaniu ĽP a vhodnou formou pripravila triedny projekt, v ktorom priblížila, akým spôsobom dochádza k porušovaniu práv a slobôd v danej krajine. Vystúpenia žiakov boli už tradične kvalitné, podnetné a originálne.