Novinky
Voľné pracovné miesta

Veľký úspech našich žiačok na medzinárodnej súťaži Prezentiáda! 🎉
Foto vo Fotoalbume.
S radosťou sa delíme o výnimočný úspech našich dvoch šikovných dievčat Veroniky Caránkovej a Simonky Chalúpkovej zo septímy, ktoré sa, pod vedením vyučujúcej Mgr. Renáty Kotúčkovej, zapojili do prestížnej medzinárodnej (SR a ČR) súťaže Prezentiáda. V silnej konkurencii až 650 súťažných tímov v krajských kolách si svojou prezentáciou na tému „1:1“ vybojovali postup medzi elitu – až do Grandfinále v Mladej Boleslavi, kde sa stretlo 36 najlepších tímov zo Slovenska a Českej republiky.
Vo finále nielenže úspešne reprezentovali našu školu, ale svojimi prezentačnými schopnosťami zaujali aj odbornú porotu. S prezentáciou na tému „?!“ sa prebojovali až do TOP 6 najlepších tímov. V tejto fáze čakala finalistov výzva – v priebehu 40 minút upraviť svoju prezentáciu podľa zadaných pokynov a následne ju obhájiť pred odbornou komisiou.
Naše žiačky túto náročnú úlohu zvládli výborne a napokon získali skvelé 5. miesto v medzinárodnej konkurencii!
👏 Dievčatám srdečne gratulujeme k výbornému výsledku, ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy a prajeme im veľa ďalších úspechov! 👏

Deň zdravých vzťahov 2026
Foto vo Fotoalbume
Deň zdravých vzťahov: Keď sa o láske, hraniciach a AI hovorí otvorene
Moderné technológie sú dnes súčasťou každého dňa. Umelá inteligencia, sociálne siete a online komunikácia ovplyvňujú spôsob, akým sa rozprávame, vytvárame priateľstvá a budujeme vzťahy. Práve preto sa naša škola, trieda kvinta, dňa 21.05.2026 prvý krát v spolupráci s organizáciou inTYMYta zapojila do 5. ročníka Dňa zdravých vzťahov 2026. Tento rok bol venovaný téme „AI, láska a hranice“, pretože veríme, že digitálny svet je dnes neoddeliteľnou súčasťou vzťahov a bezpečia detí.
Počas zaujímavých aktivít, diskusií a spoločných rozhovorov sme sa zamýšľali nad tým, čo pre nás znamená zdravý vzťah a aké miesto v našich životoch majú technológie. Hovorili sme o dôvere, rešpekte, ale aj o tom, kde by mali byť naše osobné hranice – v reálnom aj online svete.
Deň zdravých vzťahov nám ukázal, že aj v digitálnej dobe zostávajú tie najdôležitejšie hodnoty rovnaké – láska, rešpekt, empatia, dôvera a úprimnosť. Odchádzali sme s novými poznatkami, množstvom podnetov na premýšľanie a hlavne s uvedomením, že kvalitné vzťahy nevznikajú náhodne, ale budujú sa každý deň.
PhDr. Michaela Hofer Kulbacková, školský psychológ

Čas strávený v prírode, smiech žiakov a chvíľa pokoja – sekunda zažila lesný kúpeľ
V dnešnej uponáhľanej dobe plnej mobilov, povinností a neustáleho ruchu si žiaci sekundy dopriali niečo nezvyčajné – zastaviť sa. V rámci psychorelaxačnej a zážitkovej aktivity s názvom „Lesný kúpeľ“ strávili dopoludnie v prírode, kde objavovali čaro obyčajných vecí, pokoja a vedomého kontaktu s prírodou.
Hneď po príchode do prírodného prostredia čakali žiakov rôzne aktivity zamerané na vnímanie okolitého sveta všetkými zmyslami. Počúvali šum stromov, spev vtákov, cítili vôňu pôdy a učili sa vnímať prírodu inak než pri bežnej prechádzke. Nechýbala chôdza naboso, krátka relaxácia ani chvíle ticha, počas ktorých si každý mohol oddýchnuť od každodenného zhonu.
Aktivita „Lesný kúpeľ“ bola tak zameraná nielen na redukciu psychického napätia, podporu všímavosti, emočnej regulácie ale predovšetkým na podporu celkového psychického prežívania.
,,Lesný kúpeľ" nebol len obyčajným pobytom v prírode. Bol príležitosťou uvedomiť si, aký dôležitý je oddych, psychická pohoda a schopnosť zastaviť sa. Aktivita zároveň podporila dobré vzťahy v triede a ukázala, že aj ticho môže byť niekedy tým najväčším zážitkom.
Žiaci sekundy si z prírody odniesli nielen príjemné zážitky, ale aj cennú skúsenosť – že príroda dokáže človeku priniesť pokoj, energiu a úsmev zároveň.
Poďakovanie za odborné vedenie patrí certifikovanému terapeutovi lesného kúpeľa p. Ing. Jozefovi Vajsovi, zamestnancovi Národného parku Malá Fatra,Varín.PhDr. Michaela Hofer Kubačková, školský psychológ

Magický svet zmyslov: Návšteva, ktorá prináša pokoj aj radosť
Foto vo Fotoalbume.
Ticho, jemné svetlá a relax. Miesto, kde sa na chvíľu zastaví čas a každodenný stres ustúpi do úzadia. Aj tak by sa dala opísať návšteva multisenzorickej miestnosti a Snoezelen, ktorá v uplynulých dňoch priniesla nevšedný zážitok žiakom primy a sekundy.
Už pri vstupe do miestnosti bolo cítiť, že nejde o obyčajný priestor. Tlmené osvetlenie, pomaly meniace sa farby a príjemné zvuky vytvárali atmosféru bezpečia a pokoja. Žiaci mali možnosť ponoriť sa do sveta zmyslov – sledovať fascinujúce svetelné efekty bublinkového valca, dotýkať sa jemných optických vlákien či vnímať rôzne štruktúry a materiály.
Reakcie boli viac než pozitívne. Postupne bolo vidieť, ako napätie mizne, tváre sa uvoľňujú a nahrádza ich pokoj či dokonca úsmev. Stimulácia vesmíru a svetelné podnety pomáhali sústrediť pozornosť, zatiaľ čo dotykové aktivity podnecovali zvedavosť a chuť objavovať.
Odborníci sa zhodujú, že práve takéto prostredie má výrazný prínos pre psychickú pohodu. Snoezelen a multisenzorická miestnosť nie je len o relaxe – ide aj o jemnú stimuláciu zmyslov, podporu vnímania a vytváranie pozitívnych emócií.
Návšteva multisenzorickej miestnosti a Snoezelenu tak opäť ukázala, že niekedy stačí málo – pokojné prostredie, správne podnety a chvíľa pre seba – aby sa človek cítil lepšie. A práve takéto momenty majú v dnešnom rýchlom svete veľkú hodnotu.
PhDr. Michaela Hofer Kubačková, školský psychológ

Po stopách národných hrdinov
Foto vo Fotoalbume.
Dňa 23.4.2026 sa žiaci nášho gymnázia vydali po stopách našich národných hrdinov: Ľudovíta Štúra a Milana Rastislava Štefánika. Prvé miesto, kde sa to všetko začalo, bol Uhrovec. Komentovaná prehliadka v rodnom dome Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka nám v autentickom prostredí ešte väčšmi priblížila životy a prínos známych velikánov.
Z Uhrovca sme sa presunuli do Múzea Milana Rastislava Štefánika v Košariskách, ktoré nás nadchlo moderným spracovaním expozície a pútavým výkladom o nezvyčajnom živote ,,Najväčšieho Slováka" (označenie, ktoré získal v ankete RTVS v roku 2019).
Štefánika sme si uctili pietnou spomienkou a položením kvetov na jeho hrob, ktorým je Mohyla na Bradle. Uchvátila nás svojou majestátnosťou a výhľadom na okolitú krajinu. Architektom tohto monumentálneho pamätníka bol architekt Dušan Jurkovič. Zúčastnili sme sa aj premietania krátkeho filmu o jej výstavbe.
Zaujímavú exkurziu pre žiakov pripravili: Mgr. Martina Bátorová a Mgr. Mária Halamová.